***

***

Tuesday, July 27, 2010

Eat a Rainbow

Two years ago, Alex taught you that is is possible to sing a rainbow. (Scroll to the bottom of this post for the video clip of the future American Idol at age 3).

Today I shall tell you about how I'm going to eat a rainbow.

Before I left Idaho, a few of my friends were starting this nutrition program called ColorFUEL. And I was intrigued. So I decided that when I got settled, I too would give it a try.

I started on Sunday.
So I'm pretty much an expert.

And I thought I would tell you about it, because Taylor over at The Lumberjack's Wife has started a new get-healthy plan and a group of us will be checking in together each week to talk about our new rockin' bikini bods progress.

The ColorFUEL program gives you simple, healthy recipes that are full of real foods. Lean meats, fruits, veggies, & whole grains. They personalize it for you based on whether you're looking to lose weight or maintain it.
My favorite aspect so far is that they give you a complete grocery list, so when you choose your meals for the day you know that you have everything you need on hand.

Have I mentioned how I despise making grocery lists? Because I do.

Back to the rainbow-- The recipes are color coded: red, green, blue, orange, yellow. You choose one recipe from each color, every day.

My goal is to lose about 7 lbs, and develop healthier eating habits for our whole family. And world peace.

Things that are true so far, in my 3 days of experience. 

- I'm not hungry. The complex carbs and whole grains are filling, and I'm learning more about proper portion sizing. I don't feel stuffed after I eat, but I'm satisfied, and know that I have another snack or meal coming in a couple of hours.

- The recipes are simple & familiar. For example, today I had spaghetti w/ meat sauce. The difference is that the amount of pasta in a serving is way less than I would normally take, and with only a small amount of ground beef (or turkey) in it. But the sauce is bulked up with lots of veggies and I was surprised at how filling it was.

- I'm starting to think that I missed my calling to be in advertising, because I'm really selling this stuff, aren't I?

Anyway, you can check it out for yourself here.

It costs $30 for a 35-recipe packet. If I continue to enjoy the program, my plan is to purchase 3 of those packets, and rotate through them. After a while, I'm hoping to be able to create some of my own recipes along the same lines as theirs.

Questions? Comments? Smart Remarks?

Well keep it to yourself, I'm too busy becoming a hot mama.
Haha.

8 comments:

thelumberjackswife said...

Sounds great! Can't wait to check it out. PS-Is FAT TUESDAY too negative in tone? Thoughts?

Jen McD said...

You did it! I'm too chicken to start. Was the grocery list expensive? I tell myself because we don't have our Korea surf yet that I'm not officially settled. Lame

Erin said...

Hmmmm, let me know when you lose those 7lbs. Otherwise, I'll stick with my current diet of trying to remember to eat while nurturing 4 young kids. Oh, and unpacking.

Joyce said...
This comment has been removed by the author.
Joyce said...

I had to remove my post because it had a typo and that makes me twitch. However 'this post has been removed by the author' sounds sort of overly dramatic.

Anyway, as I was saying...sounds interesting. I like real food as opposed to the diets where you buy their food. I'm going to check it out. Thanks for your expertise : )

I'm Erin. said...

Jen, the first grocery trip was a little higher than the typical one would be, b/c I needed to get stocked with some things that will last a while.
Next time, I will mainly just need to restock on the fresh stuff, since I'll already have things like raw almonds, dried fruits, peanut butter, honey, pasta, etc. on hand.

Sunk Costs said...

HOW MUCH NOODLES IS ONE SERVING?? Do not leave me hanging. Although I feel certain the answer will mortify and depress me.

Teresa Dawn said...

Great idea :)